RIZLING VLAŠSKÝ

Víno s chráneným označením pôvodu 
Slovenské akostné víno, odrodové, biele, suché,
ročník 2019
Malokarpatská vinohradnícka oblasť

 

Alk. 12,5 obj. %

 

Víno s vôňou viničového kvetu s jemnými, peknými, odvážnymi kyselinami a intenzívnymi ovocnými tónmi, najmä exotickými v ktorých dominuje banán. Svojou charakteristickou ovocnou chuťou je vhodný k zeleninovým šalátom s octovou zálievkou a dobre dopĺňa varené ryby a taktiež jemné kuracie a morčacie špeciality. Víno je vhodné k predjedlám a tvrdým syrom typu Emmental. 

Teplota podávania 10 - 12°C.

O odrode

Pôvod tejto odrody nie je doposiaľ presne stanovený. Najčastejšie sa uvádza, že vznikla vo Francúzku, odkiaľ sa rozšírila do Porýnia a neskôr prenikla do Dolného Rakúska a Maďarska. Existuje aj názor, že vznikla v Taliansku. Názov ´vlašský´ vraj vznikol v Nemecku na rozlíšenie od Rizlingu rýnskeho, hoci sa v súčasnosti v Nemecku takmer nepestuje.

Vo väčšom rozsahu sa pestuje najmä v Maďarsku, ďalej v Rakúsku, v talianskej Lombardii, v Srbsku, Slovinsku, Chorvátsku, Bulharsku, Rumunsku a v Moldavsku. V ČR tvorí približne 12 % plochy vinohradov s tendenciou znižovania.
Na Slovensku je druhou najrozšírenejšou odrodou so zastúpením 16,77 % výmery vinohradov. Zaregistrovaná bola v roku 1941.